Türk kültürünün klasikleşmiş unsurlarını modern bir dille yorumlayarak oluşturduğu neo-klasik ürünler koleksiyonunun ilk parçasını oluşturan “Sofia” çay seti, İtalya’da “Basilicia di Santa Sofia” olarak anılan ve tüm dünyadan turistlerin İstanbul’da en çok görmek istediği tarihi yapılardan biri olan “Ayasofya”dan alıyor.

Seramikten imal edilmiş bir çaydanlık, 6 çay bardağı, 6 çay kaşığı ve ahşap, mermer ve pirinçten üretilmiş bir tepsiden oluşan “Sofia”nın ürünleri hem set halinde hem de ayrı ayrı satışa sunuluyor. Tamamen İtalyan üretimi olan “Sofia” çay setinin seramik üretimi Sicilyalı bir ailenin sahip olduğu Milano’daki Puzzo Ceramiche firması tarafından yapılmış. Tepsilerin ahşap işçilikleri MioCugino’ya, pirinç uygulamaları Fratelli Gurian firmasına, mermer üretimi ise İtalya’nın en iyi mermer firmalarından Moscato Marmi/Purapietra’ya ait. Çaydanlığın ve çay kaşıklarının uçlarında yer alan ve Osmanlı feslerinin püsküllerini anımsatan objeler ise resin malzeme kullanılarak, 3d printer’lar ile üretilmiş. Seramik malzeme için hazırlanan özel etiketlerin üretimi ise Roma’ya 60 km uzaklıktaki Civita Castellana’da yer alan Esseascreen Decalcomanie firmasına yaptırılmıştır.

Doğu ile Batı kültürlerini bir harmoni içinde buluşturduğu “Sofia” çay setini “Benim için doğup büyüdüğüm coğrafyaya ve Türk kültürünün zenginliğine tasarımcı olarak bir saygı duruş niteliği taşıyor” diye tarifleyen Serap Korkmaz, mimarlığı, tasarım kültürünü ve sanatı bir bütün olarak ele aldığı sofistike projeler geliştirmeye devam ediyor.

Sofia Çay Seti Red Dot Award Design Consept 2016 ve German Design Award 2017 ödüllerini kazanmıştır.